Drevené mrakodrapy?

Drevený mrakodrap
Mrakodrapy si spájame s horou ocele a betónu, ktorá sa premení na vysokú presklenú vežu. Tento tradičný obraz však môže zmeniť drevo, ktoré mnohí považujú za novodobú architektonickú alternatívu.

Dokáže však obstáť aj pri výstavbe mrakodrapov, ktoré sú známe vysokými nárokmi na kvalitu a bezpečnosť?

Predstavili netradičný projekt prvého dreveného mrakodrapu Oakwood Tower, ktorého výstavba môže zmeniť svetovú architektúru. V prípade úspechu sa totiž začnú tieto budovy stavať vo veľkom, čo však prináša jednu zásadnú otázku. Dokážu byť drevostavby rovnako kvalitnými a bezpečnými mrakodrapmi ako klasické veže z ocele a betónu alebo im nebudú môcť nikdy konkurovať a stále ostanú v ich tieni?

Viac napovie chystaný londýnsky projekt Oakwood Tower

Odpoveď na túto otázku môže priniesť plánovaná realizácia spomínaného projektu Dubovej veže v Londýne. Postaviť drevostavbu siahajúcu do výšky 304 metrov bez väčších skúseností s takýmto typom stavieb je totiž viac ako odvážne. Autori projektu už teraz vedia, že úspech vytvorí priestor na realizáciu drevených mrakodrapov a neúspech môže sen o drevostavbách zdolávajúcich rebríčky najvyšších budov sveta zničiť. Iniciátori projektu z Londýna tak stoja pred obrovskou úlohou, od ktorej môže závisieť osud dreva ako stavebného materiálu.

Prvé výškové drevostavby nesklamali

Aj keby sa realizácia Oakwood Tower nedotiahla do úspešného konca, architekti a developeri môžu pokračovať v hľadaní správnych konštrukčných postupov vedúcich k šíreniu výstavby mrakodrapov z dreva. Dobrým základom je niekoľko aktuálne najvyšších drevostavieb, ktoré vyrástli len s pomocou použitia obľúbeného prírodného materiálu. Každá z nich sa osvedčila ako stavba ponúkajúca dosť dobrú kvalitu a maximálnu bezpečnosť, čo je pre ďalšiu expanziu drevostavieb smerodajné.

Niektoré z najvyšších a najzaujímavejších drevených budov sveta :

Shoreditch (Londýn, Veľká Británia) – 33 metrov

Treet (Bergen, Nórsko) – 49 metrov

Wood First (Prince George, Kanada) – 30 metrov

Finnforest Modular Office (Espoo, Fínsko) – 25 metrov

Netreba zabúdať, že drevo je v porovnaní s betónom omnoho zdravší a šetrnejší materiál, čo vedie architektov k hľadaniu spôsobov ako ho aplikovať aj pri výstavbe výškových veží. Ak sa podarí dokázať, že obstojí a zabezpečí kvalitu, bezpečnosť a odolnosť aj pri mrakodrapoch, môžeme očakávať jeho hojné využitie pri mnohých nových projektoch. Zatiaľ sa pripravujú prvé experimenty, medzi ktoré patrí aj Oakwood Tower a nám len ostáva čakať, či sa potvrdia očakávania a drevo sa stane vhodným materiálom pre mrakodrapy.

(Zdroj: topreality.sk)