Koľko stojí nízkoenergeťák?

Nízkoenergetický dom sa dá postaviť aj pri obmedzenom rozpočte. Je však nutné prispôsobiť vášmu rozpočtu aj veľkosť domu, zložitosť celej stavby a technické vybavenie.

Čo je dôležité?

  1. DOBRÝ PROJEKT A DODÁVATEĽ

Dodávateľa si vyberajte spomedzi takých, ktorí majú dlhoročné skúsenosti a referencie. Nevyhnutnosťou je dobrý projekt s energetickým certifikátom na nízkoenergetický dom. Najdôležitejšie je však vyhotovenie celej stavby. Ak zhotovovateľovi nedôverujete, zabezpečte si dobrý stavebný dozor, ktorý dohliadne na jednotlivé stavebné postupy.

  1. KVALITNÉ MATERIÁLY

Pri výstavbe nízkoenergetického domu určite nešetrite na materiáloch. Nedostatočná hydroizolácia v základoch vám môže dom znehodnotiť a nedostatočná tepelná izolácia zníži jeho energetické parametre rovnako, ako aj nevhodne zvolené konštrukčné materiály. Okná s trojsklom sú už štandardom, ale dôležité je aj ich správne osadenie a celková vzduchotesnosť obvodového plášťa objektu. Len tak totiž eliminujete tepelné straty tepla cez konštrukciu. Nezabudnite, že iba kvalitné materiály a ešte kvalitnejšia realizácia vám zabezpečia, že dom bude mať naozaj želané parametre.

  1. POZOR NA SVOJPOMOCNÚ VÝSTAVBU

Ak máte dobrý projekt, stavebný dozor, ktorý sa vyzná, a máte s výstavbou skúsenosti, ak použijete kvalitné materiály i vybavenie domu, nie je problém postaviť si nízkoenergetický dom svojpomocne. Po jeho dokončení však môžete zistiť, že vás stál rovnakú sumu ako u renomovaného dodávateľa na kľúč no stálo vás to aj kopec námahy a času. Ak však nemáte žiadne skúsenosti, svojpomocnú výstavbu určite neriskujte.

Čomu sa vyhnúť?

  1. Zložitému tvaru domu s výklenkami a vikiermi. Nielenže to predražuje stavbu, ale uberá to aj na energetickej efektívnosti obvodového plášťa.
  2. Nekvalitným materiálom. Sú časovanou bombou – čo ušetríte teraz, zaplatíte pri oprave a rekonštrukcii alebo za unikajúce teplo.
  3. Podozrivo lacným firmám. Na trhu stále nájdete firmy, ktoré ponúkajú za údajne kvalitné domy nereálne ceny. Ak máte podozrenie, pýtajte si aspoň 10-ročnú záruku na to, že dom bude spĺňať nízkoenergetický štandard. Spoločnosť by vám zároveň pri odovzdaní domu mala zdokladovať jeho parametre energetickým certifikátom.
  4. Šetreniu na nesprávnom mieste. Ak si na začiatku zvolíte veľký alebo zložitý dom, budete musieť šetriť na kvalite materiálov alebo vyhotovení stavby.

Nízkoenergetický dom do 70 000€
Nízkoenergetický dom sa dá postaviť aj pri rozpočte do 70 000 €, budete sa však musieť uskromniť. Dom musí mať rozhodne menšiu výmeru, 60 až 70m2 a jednoduchý tvar. Vnútorné plochy a fasáda musia byť vyriešené čo najjednoduchšie. Zvonku urobte termofasádu z polystyrénu EPS a v interiéri musíte zabudnúť na kamenné a drevené obklady.

Technológie si tiež budú vyžadovať kompromisy. Zvoľte jednoduché vykurovanie bez vetrania. Kúpeľňu a kuchyňu umiestnite blízko seba, aby ste minimalizovali dĺžky rozvodov. Elektroinštaláciu obmedzte na štandard – dve zásuvky, vypínač a osvetlenie v každej miestnosti.

V žiadnom prípade však nerobte kompromisy pri voľbe materiálov na konštrukciu domu. Ak totiž vyberiete lacnejší konštrukčný a nosný systém, dom dlho nevydrží a bude nutné ho opravovať. Ak sa poruší vzduchotesnosť obvodového plášťa, dom prestane spĺňať parametre nízkoenergetickej budovy a zvýšia sa požiadavky na vykurovanie.

Nešetrite ani na základoch. Mali by byť nielen presné a pevné, ale aj dobre izolované proti vode. Strechu si kúpte u overeného dodávateľa a s dostatočne dlhou zárukou. Pri takomto obmedzenom rozpočte je vhodné rozhodnúť sa pre jedného dodávateľa, ktorý bude zodpovedný za kvalitu všetkých materiálov a vyhotovenie celého domu. Na vás a rodine potom ostane dobudovanie okolia – prístupových ciest, chodníkov a oplotenia.

Nízkoenergetický dom do 100 000€
Pri takomto rozpočte sa už nemusíte až tak obmedzovať a môžete si dopriať štandardný obytný priestor. Pre 4-člennú rodinu je vhodná obytná plocha 90 až 110 m2. Ak si zvolíte dom bez zložitých tvarov, ostane vám aj na šatník, ale najmä na lepšiu technológiu, napríklad riadené vetranie s rekuperáciou.

Pri klasickom spôsobe vykurovania bude musieť ostať ostatné vybavenie domu štandardné. V ponuke sú však aj inteligentné nízkoenergetické domy, v ktorých je klasické vykurovanie nahradené riadeným vetraním a elektrickými konvektormi. Inteligencia sa však v tomto prípade nestará o svetlá, alarm a žalúzie, ale o správne a úsporné vykurovanie a vetranie domu – iba tam, kde je to potrebné.

Začnite od technológií a nevyhnutného vybavenia domu a až potom premýšľajte o rôznych dizajnových prvkoch, napríklad dreve či kameni na fasáde, prípadne masívnom drevenom zábradlí v interiéri.

Nízkoenergetický dom za viac ako 100 000€
Ak si môžete dovoliť ešte vyššiu finančnú investíciu, môžete si v závislosti od jej výšky dopriať ešte viac obytného priestoru. Pamätajte však na to, že dom budete musieť vykurovať a aj upratovať. Komfortná môže byť veľká obývacia izba a jedáleň, kde sa schádza celá rodina a usporiť môžete na oddychovej časti domu – spálni a detských izbách.

Nezabudnite ani na dostatok úložných priestorov. K vybaveniu domu môže pribudnúť komín a kozubové kachle či kozub. Ak staviate drevodom, môžete si dopriať drevené okná a prírodný zatepľovací systém. Budete tak žiť v zdravom, ekologickom a navyše úspornom dome.

Čoraz väčší počet ľudí sa pri výstavbe rodinného domu rozhodne pre nízkoenergetické drevostavby. Čo sa týka tejto oblasti, ľudia sú už oveľa lepšie informovaní o drevostavbách a montovaných domoch ako pred pár rokmi. Vyhľadávajú totiž zdravé bývanie, ktoré navyše šetrí ich náklady na energie.

Súvisí to hlavne s používanou stavebnou technológiou, ktorá je založená na tzv. suchom procese a na tepelno-izolačných vlastnostiach domu. Vďaka suchému procesu výstavby dýchate nielen iný, ale najmä zdravší vzduch, ako pri iných tipoch domov. Nehovoriac o regulovanej vlhkosti, ktorá je pri montovanom dome oveľa nižšia a pre alergikov je takýto druh bývania priam rajom na zemi.
Žiť v montovanom dome neznamená žiť len zdravšie, ale i ekonomickejšie. Napríklad čo sa týka vykurovania, doba na jeho vyhriatie predstavuje približne 15 až 30 minút, keďže sa vykuruje len vnútorný priestor a nie steny. Steny sú navyše dobre izolované a tak teplo z interiéru neuniká. Mesačné náklady na energie tak vychádzajú približne na 100 eur (ohrev vody, kúrenie, elektrika, voda)

Drevostavby Vám prinášajú celkom novú kvalitu bývania. Šetria váš čas a energiu pri výstavbe, vytvárajú zdravé prostredie s príjemnými tepelnými, akustickými a statickými vlastnosťami. Postavte už dnes svoj dom tak, ako sa budú o pár rokov stavať všetky domy. Postavte svoj dom ako nízkoenergetický a ušetrite na prevádzkových nákladoch stovky eur.