Prečo sa rozhodnúť pre drevodom?

Nahliadnite spolu s nami do zákulisia výstavby domu našou spoločnosťou Raj bývania.

Drevo, vďaka svojim vlastnostiam a pôsobeniu na človeka, bolo pri stavbe jeho obydlia vždy obľúbené. Je to krásny, prírodný a zdraviu neškodný materiál. Preto sa aj drevodomy postupne stávajú fenoménom súčasnosti a nie je sa čomu čudovať. Tieto domy prinášajú svojim majiteľom mnoho výhod. Sú postavené rýchlo a ich životnosť sa rovná životnosti akejkoľvek murovanej stavby. Navyše, ak sa rozhodnete, že chcete na svojom pozemku postaviť iný dom, sanácia takejto stavby vás bude stáť oveľa menej finančných prostriedkov ako sanácia murovanej stavby. Výhod vidíme mnoho, nevýhody žiadne…

Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako takýto dom vzniká.

Základová doska
V prvej fáze je nutné pripraviť a vyrovnať pozemok pre výstavbu. Potom sa stavba vytýči vápnom na pozemok a vykopú sa pásy do nezamŕzajúcej hĺbky, ktoré sa v ďalšom kroku zalievajú betónom (minimálne do hĺbky 80 cm).

Potom sa kladie 1 rad DT tvárnic, ak sa jedná o rovinatý pozemok. Ak je pozemok svahovitý, musí sa tomu prispôsobiť aj základová doska, čo však navyšuje jej cenu.

Pre spevnenie sa do pásov aj do dosky používa makadám, ktorý je oveľa vhodnejší ako obyčajný štrk, ktorý používa väčšina firiem.
Pre vystuženie obvodov základovej dosky používame roxorové tyče a navrch kladieme karisiete, ktoré zamedzujú pohybu a praskaniu betónu.

Konštrukcia
Konštrukcia je hlavnou kostrou drevostavby, takže je veľmi dôležité jej kvalitné prevedenie a rovnako aj kvalita a certifikácia použitých materiálov.

KVH hranoly
Na vrstvu červeného smreku sa kladie konštrukcia z obyčajného smreku. Obe vrstvy sa približne každý meter kotvia do základovej dosky hrubými závitovými tyčami.

Hranoly sú certifikované, ošetrené proti škodcom a vysušené na presnú vlhkosť 15% (+-3%), aby si udržali potrebné vlastnosti a aby drevo už ďalej nepracovalo.

Na hotové obvodové steny sa položia väzníky, ktoré sa previažu s celou konštrukciou. Na statiku a presné rozloženie konštrukcie používame špeciálny program, Dietrich´s. Nad oknami a dverami musia byť pevné preklady, aby konštrukcia udržala váhu strechy.

Mnohé stavebné firmy tieto detaily nedodržujú aby sa nenavyšovali náklady na výstavbu, a tak sa môže ľahko stať, že po pár rokoch sa konštrukcia začne deformovať a praskať.
Oplášťovanie
Konštrukciu najprv oplášťujeme zvonka. Opláštenie drevenej konštrukcie môže byť prevedené z rôznych materiálov. Niektoré firmy môžu používať OSB dosky a sadrokartón. Takýto systém je väčšinou štandardný, avšak nie je práve ten najkvalitnejší.

V našej firme RAJ BÝVANIA používame na opláštenie konštrukcie sadrovláknité dosky, fermacell, pretože dosahujú vynikajúce stavebné a fyzikálne vlastnosti, ako:

• odolnosť proti ohňu
• tepelná ochrana
• zvuková izolácia
• vysoká mechanická pevnosť aj pri extrémnom zaťažení
• mimoriadna únosnosť

Dom sa najprv oplášti zvonka, namontujú sa okná a spraví sa strecha, aby sa použité materiály nepoškodili. V RAJ BÝVANIA používame v štandardnej dodávke plechovú krytinu Ruukki, ktorá je vyrobená z ocele a poskytuje záruku až 40 rokov.

Fasádny systém
Vonkajšie zateplenie domu významne znižuje jeho tepelné straty. Cez stenu Vám teda z interiéru neuniká teplo von a zároveň chráni budovu aby sa naopak v lete neprehrievala. To má priaznivý vplyv nielen na komfort bývania, ale hlavne na vaše účty za energie.

Na zateplenie sa najčastejšie používajú tepelnoizolačné dosky z fasádneho polystyrénu alebo minerálnej vlny. Kvalita zatepľovacieho systému sa posudzuje podľa súčiniteľa tepelnej vodivosti, ktorý vyjadruje čas, za ktorý prejde teplo materiálom. Nízke hodnoty teda charakterizujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti.

Podľa tohto súčiniteľa má najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti kamenná vlna a polystyrén (0,035 až 0,050 W/(m.K)).

V Raj bývania preto používame v štandardnej dodávke na vonkajšie zateplenie domu fasádny polystyrén. Jeho hlavnou výhodou je nízka hmotnosť, dobre sa s ním pracuje a je cenovo dostupný. Obľúbeným materiálom na zatepľovanie je aj pre nízku nasiakavosť a schopnosť samozhášania.

Polystyrén sa lepí špeciálnym lepidlom alebo penou na lepenie polystyrénu a upevňuje sa kotviacimi prvkami (obrázok vľavo).

Na polystyrén sa potom nanáša lepidlo, sklotextilná sieťka – 145 g na spevnenie a penetračný náter (obrázok vpravo).

Keď penetračný náter uschne, nanášame na fasádu silikátovú omietku ryhovanú so zrnitosťou 2 mm a na sokel domu nanášame štandardne marmolit.

Izolácia priečok
Skladbe montovaného domu sa hovorí aj sendvičový systém. Drevenú konštrukciu z oboch strán oplášťujeme sadrovláknitými doskami a jej
vnútro tvorí izolačná výplň. Tak ako pri opláštení, aj pri izolácii môže byť použitý rôzny materiál.

V štandardnej dodávke pri výstavbe rodinných domov používame ako izoláciu do obvodových stien a priečok minerálnu vlnu doskovú. Je to izolačný materiál vyrobený z minerálnych sklených vlákien, ktorá sa vyrába z prírodných surovín a spája sa pomocou organickej technológie, bez pridávania umelých farieb, bielidla alebo iných farbív.

Prispieva tak k zvýšeniu kvality vzduchu v interiéri. Má ideálne tepelno-izolačné vlastnosti a vlastnosti absorbcie zvuku.

Dosková znamená, že sa vyrába v doskách a je preto vhodná pre použitie do priečok a stien, nakoľko nemá tendenciu sa zmršťovať, ako napríklad rolovaná vlna, ktorá je vhodná do stropnej izolácie „na ležato“.

Na minerálnu vlnu sa následne z interiérovej strany inštaluje parozábrana, ktorú spájame špeciálnymi páskami. Tie sú vybavené zosilňujúcou sieťou pre ich väčšiu mechanickú odolnosť.

Na čo slúži parozábrana?

Vnútri skladby je drevo a minerálna vlna. Cez minerálnu vlnu para prechádza ľahko. Potom príde k polystyrénu a cez neho jej to ide niekoľkokrát ťažšie. Zostáva preto dlhšie v konštrukcii steny a pri určitých podmienkach môže skondenzovať na vodu.

Aby sa tomuto javu čo najviac zabránilo, montuje sa z interiérovej strany parozábrana. Cez parozábranu para prechádza v oveľa menších množstvách a pomalšie ako cez polystyrén. Takže princípom je, aby sa do konštrukcie dostalo, čo najmenej pary a ak sa aj nejaká dostane, aby sa stíhala cez málo priepustný polystyrén dostať preč.

Následne sa priečky zatvoria aj z interiérovej strany sadrovláknitými doskami (obrázok vľavo). Tie sú veľmi pevné, takže na ne kľudne môžete zavesiť poličky či skrinky. Ich nosnosť je až 50 kg na jednu hmoždinku.

Podlahu zalievame betónovým poterom. Toto je jediný mokrý proces pri výstavbe našich domov, ale aj ten sa dá obísť špeciálnymi pochôdznymi doskami zo sadrovlákna. Proces výstavby to ešte viac urýchli.

Keď poter uschne steny sa vytmelenia a vymaľujú. Všetky kúty stena/stena a stena/strop sú prepáskované a vytmelené. Do rohov používame špeciálne pásky, ktoré zamedzujú praskaniu rohov (obrázok vpravo).

Potom sa ešte dokončí interiér a kúpeľňa. Položí sa podlaha, osadia sa zásuvky a vypínače a interiérové dvere a výsledok už posúďte sami 🙂