Ako ušetriť pri stavbe domu?

Zmeny v myslení Slovákov ohľadom montovaných stavieb sú čím ďalej zreteľnejšie, no orientácia na najnižšie ceny je pre nás typická stále.

Platí to aj v prípade výberu stavebných firiem, kde výhodnosť ceny je vo väčšine prípadov prvoradejšia ako kvalita.

Bez ohľadu na to, či ste sa rozhodli stavať murovaný alebo montovaný dom, vykonanie stavebných prác niečo stojí a čím prepracovanejšie, tým drahšie. Aj preto musíme pozerať na cenové ponuky, čo však býva často hlavným kameňom úrazu. Pre mnohých Slovákov je totiž stále typické, že si vyberajú podľa najnižšej ceny a len málokedy si uvedomia mínusy takejto voľby.

Zameranie sa na cenu má svoje opodstatnenie, no dôležité je, aby sme sa neriadili cenou na úkor kvality. Na začiatku sa nám to zdá ako výhodná voľba, ktorá nám ušetrí mnoho peňazí, no v konečnom dôsledku sa nám to nemusí vôbec vyplatiť. Nikdy totiž nevieme čo sa za lákavou ponukou nízkych cien v skutočnosti skrýva.

Aké schopnosti a skúsenosti majú stavebné firmy, ktoré majú od iných firiem porovnateľne nižšie ceny aj o niekoľko tisíc eur? Aké materiály používajú a aká je kvalita ich práce? Prečo je pre nich ponuka nízkej ceny dostatočná odmena?

Môže to mať viacero príčin a tou najčastejšou je slabý potenciál neprinášajúci zákazky, čoho výsledkom je stratégia ísť pod cenu.

 Lacné ponuky majú skoro vždy nejaký háčik, ktorý môže mať súvis s čímkoľvek. V slovenskom stavebníctve je tiež veľmi častým javom výber subdodávateľov, ktorí poskytujú lacné a závadné materiály, čo má samozrejme vplyv na nižšie náklady. Ani práca na čierno s nekvalifikovaným tímom bez potrebných zručností nie je ničím výnimočným a to prináša takisto ochotu zhotoviteľa robiť za menej. Pri takýchto ponukách si dávajte pozor na riziko zle odvedenej práce, ktorá je veľmi pravdepodobná.

Na prvý pohľad totiž nemusíte zistiť všetky nedokonalosti, až po nejakej dobe bývania sa začnú prejavovať prvé problémy, ktoré v konečnom dôsledku môžu ohrozovať aj zdravie Vašej rodiny. Často sa však stáva, že daná firma už medzitým zanikla a s reklamáciou sa už nebudete mať na koho obrátiť. Vaše náklady sa tak každou opravou podstatne navyšujú.

Ak preto plánujete výstavbu rodinného domu je dobré si vopred zistiť všetky podrobnosti a nenechať sa zlákať najnižšou cenou. Správny výber stavebnej firmy Vám tak ušetrí mnoho zbytočných nákladov a mnoho starostí. Uvedomte si, že nekvalitné topánky alebo oblečenie vymeníte bez problémov, stavba domu si však vyžaduje oveľa väčšiu pozornosť a hlavne veľa skúseností. Na kvalite Vášho bývania predsa záleží!

Máte otázky? Napíšte nám priamo tu...