Výhody nízkoenergetických domov

Pri slovách montovaný dom si mnohí z nás predstavíme nasledujúce benefity – výstavba je oveľa kratšia a rýchlejšia, ako napríklad u murovaného domu a vďaka nízkym nákladom je aj oveľa lacnejší, než napríklad 3-izbový byt. Významné faktory, ktoré určite zavážia, keď sa rozhodujete, kde si na najbližšie roky chcete vytvoriť svoje zázemie alebo zariadiť dlhodobý život.

Montovaný dom, šetrí energie aj prírodu

Pri slovách montovaný dom si mnohí z nás predstavíme nasledujúce benefity – výstavba je oveľa kratšia a rýchlejšia, ako napríklad u murovaného domu a vďaka nízkym nákladom je aj oveľa lacnejší, než napríklad 3-izbový byt. Významné faktory, ktoré určite zavážia, keď sa rozhodujete, kde si na najbližšie roky chcete vytvoriť svoje zázemie alebo zariadiť dlhodobý život.

No okrem tohto má montovaný dom aj ďalšiu nespornú výhodu – je priateľský voči životnému prostrediu. Súvisí to hlavne s používanou stavebnou technológiou, ktorá je založená na tzv. suchom procese. Vďaka tomu tu dýchate nielen iný, ale najmä zdravší vzduch, ako pri iných tipoch domov.

Samozrejme, nehovoriac o regulovanej vlhkosti, ktorá je pri montovanom dome oveľa nižšia a pre alergikov je takýto druh bývania priam rajom na zemi. Žiť v montovanom dome neznamená žiť len zdravšie, ale i ekonomickejšie. Napríklad čo sa týka vykurovania – doba na jeho vyhriatie predstavuje približne 15 minút, keďže sa vykuruje len vnútorný priestor a nie steny.

Existujú však aj určité pochybnosti, ako napríklad či je montovaný dom dostatočne odolný v prípade silnejšieho vetra ba až víchrice. Pravdou ale je, ž dom postavený touto technológiou je častokrát oveľa stabilnejší, než murovaný. Každý meter stavby sa totiž o základovú dosku stabilizuje vysoko odolnými skrutkami a priečky sa so strechou špeciálne preväzujú.

Pre neveriacich stačí porovnanie s murovanou stavbou. Tu sú kvádre spojené hmotou, ktorá sa vyrába zmiešaním vody, piesku a cementu, kde sa časom môžu vytvárať trhliny. Strecha je prevažne z palivového dreva s minimálnou vlhkosťou a pokope ju držia len klince. Čiže každá časť takéhoto domu predstavuje kvôli materiálu potenciálne nebezpečenstvo, že ho silnejší vietor môže narušiť.

Nie je tajomstvom, že podstatou stavby montovaného domu je drevená konštrukcia, ktorá je prekrytá špeciálnymi doskami. A práve konštrukcia z dreva vyvoláva u potenciálnych záujemcoch ďalšiu obavu, že by ich dom v prípade požiaru oveľa rýchlejšie zhorel, ako iný druh stavby. Tu však treba počúvať názory odborníkov, ktorí tvrdia, že skôr podpálite murovaný dom, než montovaný. Samozrejme, aj tu by drevo začalo horieť, ale kým sa dostane k svojmu jadru a prelomí sa, uplynie istá doba, kedy človek dokáže utiecť.

Pričom železo, ktoré sa využíva pri stavbe murovaného domu, stráca v blízkosti ohňa statické vlastnosti oveľa skôr. Steny montovaného domu navyše chránia sádrovláknité dosky, na ktoré môžete fúkať oheň a nechytia sa. Nebezpečenstvo vzniká len pri extrémnych teplotách a to až po nejakom čase.

Máte otázky? Napíšte nám priamo tu...