Krok po kroku…
TAKTO STAVIAME MY!

Ako sa stavajú naše domy?


Základová doska fáza 1
V prvej fáze je nutné pripraviť a vyrovnať pozemok pre výstavbu. Potom sa stavba vytýči vápnom na pozemok a vykopú sa pásy do nezamŕzajúcej hĺbky, ktoré sa v ďalšom kroku zalievajú betónom (minimálne do hĺbky 80 cm). Následne sa kladie 1 rad DT tvárnic, ak sa jedná o rovinatý pozemok. Ak je pozemok svahovitý, musí sa tomu prispôsobiť aj základová doska, čo však navyšuje jej cenu.

Základová doska fáza 2
Pre spevnenie sa do pásov aj do dosky používa makadám, ktorý je oveľa vhodnejší ako obyčajný štrk, ktorý používa väčšina firiem. Pre vystuženie obvodov základovej dosky používame roxorové tyče a navrch kladieme karisiete, ktoré zamedzujú pohybu a praskaniu betónu. Základová doska sa potom zaleje betónom, minimálne do výšky 30 cm nad úrovňou terénu a musí určitú dobu schnúť a zrieť.

Základová doska fáza 3
Na povrch ZD následne dávame ešte vrstvu hydroizolácie, aby bol dom dobre izolovaný proti vlhkosti. Pre prípad, že by nejaká vlhkosť predsa len prenikla, po obvode domu kladieme na spodok konštrukcie hranoly z červeného smreku. Tento je extrémne odolný voči pôsobeniu vody a má veľmi dlhú životnosť.

Konštrukcia fáza 1
Konštrukcia je hlavnou kostrou drevostavby. Na vrstvu červeného smreku sa potom kladie konštrukcia z obyčajného smreku. Obe vrstvy sa približne každý meter kotvia do základovej dosky hrubými závitovými tyčami. Hranoly sú certifikované, ošetrené proti škodcom a vysušené na presnú vlhkosť 15% (+-3%), aby drevo už ďalej nepracovalo a udržalo si svoje potrebné vlastnosti.

Konštrukcia fáza 2
Na hotové obvodové steny sa potom položia väzníky, ktoré sa previažu s celou konštrukciou. Na statiku a presné rozloženie konštrukcie používame špeciálny program. Nad oknami a dverami musia byť pevné preklady, aby konštrukcia udržala váhu strechy. Mnohé stavebné firmy tieto detaily nedodržujú aby sa nenavyšovali náklady na výstavbu, a tak sa môže ľahko stať, že po pár rokoch sa konštrukcia začne deformovať a praskať.

Oplášťovanie
Konštrukciu najprv oplášťujeme zvonka. Opláštenie drevenej konštrukcie môže byť prevedené z rôznych materiálov. Niektoré firmy môžu používať OSB dosky a sadrokartón. Takýto systém je väčšinou štandardný, avšak nie je práve ten najkvalitnejší. V našej firme RAJ BÝVANIA používame na opláštenie konštrukcie sadrovláknité dosky, fermacell, pretože dosahujú vynikajúce stavebné a fyzikálne vlastnosti.

Osadenie okien, dom pod strechou
Dom sa najskpr oplášti zvonka, namontujú sa okná a spraví sa strecha, aby sa použité materiály nepoškodili. V RAJ BÝVANIA používame v štandardnej dodávke plechovú krytinu Ruukki, ktorá je vyrobená z ocele a poskytuje záruku až 40 rokov. Samozrejme, výber strešnej krytiny ako aj ďalšie materiály si vyberie sám budúci majiteľ zhotovovanej stavby.

Fasádny systém – ušetrí náklady
Vonkajší zatepľovací systém významne znižuje tepelné straty cez steny a chráni budovu pred zvýšenou tepelnou záťažou v teplých mesiacoch. To má nielen priaznivý vplyv na komfort bývania, ale aj výrazne znižuje účty za energiu. Na zateplenie sa najčastejšie používajú tepelnoizolačné dosky z fasádneho polystyrénu alebo minerálnej vlny.

Kvalita zatepľovacieho systému
Kvalitu zatepľovacieho systému môžete posúdiť nielen podľa ceny, ale aj podľa súčiniteľa tepelnej vodivosti, ktorý vyjadruje čas, za ktorý prejde teplo materiálom. Nízke hodnoty charakterizujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Podľa tohto súčiniteľa má kamenná vlna a polystyrén najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti (0,035 až 0,050 W/(m.K)).

Realizácia zateplenia
V štandardnej dodávke používame na vonkajšie zateplenie domu fasádny polystyrén, ktorý je najpoužívanejší materiál pri kontaktných zatepľovacích systémoch. Jeho hlavnou výhodou je nízka objemová hmotnosť, dobrá opracovateľnosť a cenová dostupnosť. Obľúbeným materiálom na zatepľovanie je aj pre nízku nasiakavosť a schopnosť samozhášania.

Fasáda
Na polystyrén sa potom nanáša lepidlo, sklotextilná sieťka – 145 g na spevnenie a penetračný náter. Na fasádu používame silikátovú omietku ryhovanú so zrnitosťou 2 mm. Farbu maľovky fasády si môže klient zvoliť podľa seba, tak isto ako aj drevené či kamenné obklady zvolených častí fasády. Finálny vzhľad fasády si tak klient dotvorí sám, ak má o to záujem. Štandardnou farbou fasády je biela.


Izolácia priečok
V štandardnej dodávke pri výstavbe rodinných domov používame ako izoláciu do obvodových stien a priečok minerálnu vlnu doskovú. Je to izolačný materiál vyrobený z minerálnych sklených vlákien, ktorá sa vyrába z prírodných surovín a spája sa pomocou organickej technológie, bez pridávania umelých farieb, bielidla alebo farbív. Prispieva tak k zvýšeniu kvality vzduchu v interiéri. Má ideálne tepelne izolačné vlastnosti a vlastnosti absorbcie zvuku.

Parozábrana
Následne sa inštaluje parozábrana, ktorú lepíme špeciálnymi páskami, ktoré sú vybavené zosilňujúcou sieťou pre ich väčšiu mechanickú odolnosť. Po osadení parozábran sa priečky zatvoria sadrovláknitými doskami. Po tomto úkone nasleduje finalizácia technickej časti podlahy.


Podlaha
Podlaha sa zaleje betónovým poterom. Je zateplená hrúbkou 100 mm špeciálne tvrdeným polystyrénom 100 kpa. Keď poter uschne, steny sa vytmelenia a vymaľujú. Všetky kúty stena/stena a stena/strop sú prepáskované a vytmelené. Do rohov používame špeciálne pásky, ktoré zamedzujú praskaniu rohov. Finalizácia interiéru
Po týchto úkonoch sa dokončuje interiér a kúpeľňa. Položí sa podlaha, osadia sa zásuvky a vypínače a interiérové dvere a tu naša práca končí, začína práca pre nových majiteľov, ktorých úlohou je dom zariadiť podľa svojich predstáv.

My máme hotovo!

A ČO VY?


Zaujali vás naše služby? Kontaktujte nás čo najskôr