Rajbývania
Prosím počkajte, stránka sa načítáva...

Aký je Váš názor na drevostavby? Prístup občanov na Slovensku k drevostavbám je totiž ešte stále mierne skeptický. Napriek tomu sa za posledných päť rokov zvýšil podiel drevostavieb aj u nás. Rovnako rastie aj atraktivita týchto stavieb a cenová dostupnosť.

Ľudia sú voči drevostavbám skeptickí hlavne z dôvodu, že nie sú o tejto stavebnej technológií dostatočne informovaní a tak vznikajú rôzne predsudky.
   
Najčastejšie mýty a predsudky o drevodomoch sú o horľavosti, nestabilite a neefektívnosti. Tieto predsudky však strácajú na sile pretože moderné drevostavby sú:
 
- požiarne bezpečné
- energeticky efektívne
- rýchlo a výhodne dostupné
Keď sa pozrieme do krajín EÚ, podiel stavieb na báze dreva je podstatne väčší ako u nás na Slovenku. Dokonca aj v Čechách je ich dvojnásobne viac.
Škandinávia:     70 %
Nemecko:         50 %
Rakúsko:          45 %
Česko:              20 %
Slovensko:       10 %
 
A nezaostáva ani zvyšok sveta, kde sa rozhodli postaviť z dreva omnoho väčšie stavby. Napríklad v Londýne zatúžili po 300 metrovom mrakodrape z dreva, ktorý by sa tak stal zatiaľ najvyššou drevostavbou. Cambridgská univerzita a PLP Architecture šokovali svet a spoločne pripravili projekt výstavby tohto 300 metrového dreveného mrakodrapu.
 
Najvyššie drevostavby súčasnosti vyrastajú len do výšky niekoľkých poschodí. 49-metrový Treet v nórskom Bergene, 22-metrová berlínska bytovka E3 alebo pripravovaný 84-metrový HoHo Wien sú doposiaľ vrcholom toho, čo boli architekti schopní navrhnúť. 
 
Ďalšou veľkou kuriozitou je projekt, ktorý je vôbec prvý svojho druhu. Výstavba futbalového štadióna, ktorý bude zrealizovaný výlučne z dreva.
 
Hlavným dôvodom však nie je dizajn ani nižšie finančné náklady, ale snaha o ochranu životného prostredia. Práve drevo totiž obsahuje porovnateľne menej uhlíka, čo sa odrazí minimálnou záťažou na okolité prostredie.

Výhody drevodomov

o ktorých by ste mali vedieť